Modyfikatory do żeliwa

           

 

Firma Elkem jest wiodącym dostawcą rozwiązań do obróbki ciekłego żeliwa. Produkty firmy Elkem, wspierane przez doświadczone zespoły serwisowe, zapewniają innowacyjne rozwiązania dla odlewnictwa żeliwa na całym świecie.

Elkem jest uznanym na świecie producentem najwyższej  jakości modyfikatorów, zapraw magnezowych i nawęglaczy do produkcji wysokojakościowego żeliwa.

Nowoczesna i innowacyjna technologia produkcji pozwala na uzyskanie wysokiej jakości materiałów dostosowanych do specyficznych warunków poszczególnych odlewni, a szeroki asortyment wytwarzanych materiałów spełnia potrzeby Klientów w zakresie wytwarzania najbardziej wymagających gatunków żeliwa. W połączeniu z szerokim zakresem premodyfikatorów firma Elkem może dostarczyć pakiet produktów opartych na rozwiązaniach, dopasowanych do potrzeb poszczególnych klientów.

 

Modyfikatory do żeliwa:                                                                  

 

Do podstawowych modyfikatorów firmy Elkem należą:

 

Barinoc® - jest modyfikatorem ogólnego przeznaczenia i jest głownie stosowany do modyfikacji  żeliwa szarego i jako modyfikator na strugę podczas wytwarzania żeliwa sferoidalnego.

Foundrisil® - może być z powodzeniem stosowany w żeliwie szarym i sferoidalnym  jako modyfikator do kadzi lub na strugę.

Preseed® jest premodyfikatorem opartym na żelazokrzemie 65% zawierającym kontrolowane  ilości Al, Ca i Zr. Kombinacja tych składników powoduje silny efekt wstępnego przygotowania żeliwa do sferoidyzacji. Może być stosowany zarówno do żeliwa szarego jak i sferoidalnego w celu lepszej kontroli morfologii grafitu, zmniejszenia poziomu zabielenia oraz optymalizacji własności mechanicznych.

Superseed® jest nadal najpowszechniej stosowanym modyfikatorem do żeliwa. Wydajne właściwości tego modyfikatora w usuwaniu zabieleń przy relatywnie małym dodatku skutkują zmniejszeniem skłonności do powstawania wad skurczowych.

Ultraseed®Ce został opracowany w oparciu o podstawowe badania nad mechanizmem zarodkowania żeliwa sferoidalnego. Modyfikator ten wprowadza do żeliwa pierwiastki ważne dla zarodkowania grafitu. Jest to bardzo modyfikator o mocnym działaniu, który może być stosowany jako alternatywa dla modyfikatorów zawierających bizmut.

Vaxon® jest uniwersalnym modyfikatorem do stosowania we wszystkich żeliwach. Zrównoważone dodatki składników aktywnych wapnia i aluminium zapewniają skuteczne działanie i dobre właściwości odlewnicze.                                                             

Zircinoc® jest wszechstronnym modyfikatorem, który wykazuje silne właściwości sprzyjające sferoidyzacji żeliwa. Szeroko stosowany w odlewniach produkujących zarówno żeliwo szare, jak i sferoidalne, a także wysokokrzemowe gatunki żeliwa sferoidalnego.

 

 

 

Nowe modyfikatory

 

Ultraseed® Bi  przeznaczony do żeliwa sferoidalnego uzyskiwanego podczas obróbki  czystym magnezem wykazującego bardzo niski poziom zarodkowania po sferoidyzacji

Ultraseed® Zr pozwala na uzyskanie doskonałej ilości zarodków oraz sprzyja eliminacji zabieleń

Pipeinoc®  jest rodziną modyfikatorów proszkowych zaprojektowanych dla odlewnia odśrodkowego rur z żeliwa szarego i sferoidalnego

 

Wkładki modyfikujące

 

Firma Elkem oferuje wkładki modyfikujące typu Tenbloc®, które stosowane są do modyfikacji w formie  zarówno w przypadku żeliwa szarego, jak i sferoidalnego. W typoszeregu oferowane są wkładki o wadze od 5 g  do 1 kg

 

Alinoc®, Barinoc®, Foundrisil®, Preseed®, Reseed®, SMZ®, Superseed®, Superseed Extra®, Ultraseed®, Pipeinoc®, Vaxon® i Zircinoc® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Elkem.

 

 

Kontakt:

mgr inż. Artur Igielski

Tel.: +48 698 622 211

a.igielski@metals-minerals.com.pl

 

mgr inż. Mariusz Młyński

Tel.: +48 664 738 047

m.mlynski@metals-minerals.com.pl