Określanie zawartości wodoru

 

 

FMA Mechatronic Solutions AG jest rodzinną firmą zlokalizowaną w Schaan, Lichtenstein.

Od kilkudziesięciu lat projektuje i produkuje urządzenia do analizy ilościowej wydzielania wodoru w ciekłych stopach aluminium oraz do oceny jakościowej wad pochodzenia gazowego w stopach aluminium.

Wodór w aluminium prowadzi do porowatości, uszkodzenia powierzchni przy obróbce powierzchniowej, gorących pęknięć podczas obróbki termicznej, mikro-eksplozji przy spawaniu, złych właściwości mechanicznych, wpływa na lejność itp.

Kontrola zawartości wodoru jest niezbędna dla dla uzyskania wysokiej jakości i zoptymalizowania produkcji.

 

 

Firma FMA oferuje cztery rodzaje urządzeń do pomiarów wydzielającego się wodoru:

 

-  Alu Speed Tester,

-  AluCompact II,

-  Chapel Portable

-  Alutester V

 

 

 

Alu Speed Tester - jedno urządzenie - cztery pomiary:

-  Pomiar wodoru,

-  pomiar próbek gęstości,

-  test Drosstest

-  test Straube-Pfeifer

 

 

"Alu SpeedTester" opracowany przez FMA może posłużyć do wykonania czterech pomiarów. Jest to tester do pomiaru wodoru, który może dodatkowo mierzyć próbki gęstości i wykonywać testy Dross i Straube-Pfeiffera.

Urządzenie wyróżnia się zwartością, łatwością obsługi i szybkością. Pomiaru wodoru można dokonać w mniej niż 1 minutę.

Urządzenie posiada  standardowe interfejsy USB, Ethernet i RS232. Przechowywanie wyników pomiarów na maszynie. Wyświetlanie wyników na kolorowym wyświetlaczu          

i ustawianie parametrów za pomocą ekranu dotykowego. Ponadto dane mogą być, za pomocą oprogramowania FMA, graficznie wyświetlane, statystycznie oceniane i przekazywane do innych programów.

 

 

 

 

"Alu Compact II" to urządzenie do pomiaru wydzielającego się wodoru, które wyróżnia się zwartością, łatwością obsługi i szybkością. Pomiaru wodoru można dokonać w czasie krótszym niż jedna minuta, dlatego "Alu Compact II" obok "Alu Speed ​​Tester" jest najszybszym urządzeniem dostępnym na rynku. Ponadto nie jest potrzebny czas nagrzewania dla tego urządzenia. Pomiar wodoru za pomocą "Alu Compact II" opiera się na pierwszej zasadzie Y. Dardela z użyciem pęcherzyków gazu.

Urządzenie ma standardowy interfejs USB . Przechowywanie wyników pomiarów na maszynie. Wyświetlanie wyników na kolorowym wyświetlaczu i ustawianie parametrów za pomocą ekranu dotykowego. Ponadto dane mogą być, za pomocą oprogramowania FMA, graficznie wyświetlane, statystycznie oceniane i przekazywane do innych programów.

 

 

 

 

 

 

 

Za pomocą "CHAPEL® portable" można zmierzyć zawartość wodoru w ciekłym aluminium. "CHAPEL® portable" to jedyne urządzenie na świecie, za pomocą którego można przeprowadzić bezpośrednie oznaczanie i ciągły pomiar zawartości wodoru.

Urządzenie wyróżnia się kompaktową i łatwą obsługą. W środku znajdują się dwa oddzielne interfejsy użytkownika, dzięki którym urządzenie może być łatwo obsługiwane.

Sonda "CHAPEL® portable" zachowuje się w  płynnym metalu jak sztuczny pęcherzyk. Wyróżnia się doskonałą odpornością na szok termiczny. Ponadto ma żywotność ponad rok i ma doskonałą rezystancję w stopach aluminium. Liczne możliwości przechowywania i przenoszenia danych do komputera (RS232, połączenie Ethernet, USB).

 

 

 

 

 

ALUTESTER V to jedyne na świecie urządzenie pomiarowe do stopów aluminium, w pełni zautomatyzowane, gdzie za pomocą kamery i specjalnego oprogramowania do przechwytywania obrazu, wykrywany jest pierwszy pęcherzyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt:

 

inż. Marcin Bugaj

tel.: +48 664 738 018

m.bugaj@metals-minerals.com.pl