Szlifowanie odlewów

 

Szlifowanie – Gratowanie – Ciecie Odlewów

W roku 2016 współpraca Firm Metals Minerals Sp. z o.o. oraz CASTOR Unia Gospodarcza Sp. z o.o. zaowocowała powstaniem projektu o nazwie Met – Cast. Projekt ten od samego początku zakładał wykorzystanie robotyki celem zautomatyzowania procesów produkcyjnych takich jak:

- Szlifowanie

- Gratowanie

- Paletyzacja

- Współpraca z CNC

- Systemy wizyjne

Dzięki analizie potrzeb oraz naszemu doświadczeniu powstają szyte na miarę rozwiązania dedykowane bezpośrednio  każdemu z naszych klientów.

 

Szlifowanie i Gratowanie Odlewów 

 

 

Roboty firmy COMAU zapewniają niezawodność, elastyczność i gwarantują optymalne osiągi. Dobrane modele do Państwa aplikacji są najlepsze w swojej klasie w stosunku udźwigu do zasięgu oraz sztywności ramienia. Dodatkowo roboty wyposażone są w panel programowania TP5, który charakteryzuje się prostotą obsługi, zwiększoną ergonomią, redukcją zmęczenia nadgarstka, uproszczoną klawiaturą z 7’’ z ekranem dotykowym. Dzięki temu operator może w dowolnej chwili korygować ruchy oraz ustawiać nowe pozycje i orientacje członu roboczego. Urządzenie posiada wszelkie funkcje bezpieczeństwa, polegające na wyznaczaniu stref ograniczających pracę robota. TP5 w dużej mierze ułatwia pracę serwisowe związane z przezbrojeniem chwytaka, regulacją narzędzia obróbczego itp.

 

 

 

 

 

 

Stosowane narzędzia obróbcze charakteryzują się wyjątkową precyzją oraz gwarancją wieloletniego użytkowania. Narzędzia przeznaczone są do pracy z robotem i idealnie sprawdzają się w aplikacjach związanych ze szlifowaniem. Stosowane technologie doboru narzędzi są indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. W zależności od obrabianego materiału (żeliwo, staliwo, aluminium, magnez, brązy, mosiądze) stosowane są narzędzia: 

- pneumatyczne z uchybem pozwalającym uniknąć uszkodzenia detalu lub narzędzia podczas obróbki detalu z nietypowymi wielkościami zalewek

- elektrowrzeciona skonstruowane specjalnie dla tego typu obróbki. Wytrzymałe na drgania i udarności.

Kompletne  zespoły szlifierskie montowane są na podstawach gdzie pneumatyczna flansza umożliwia ruch wrzeciona względem obrabianego detalu. Zapewnia to stałą kontrolę procesu obróbki i umożliwia automatyczny powrót robota w miejsce występowania anomalii wymiarowej (np. większej niż zakładanej w programie zalewki) celem jej doszlifowania. Proces w danej chwili zostanie wydłużony

 

 

 

Dedykowane chwytaki i multi-chwytaki są to elementy każdorazowo dedykowane dla danego typu odlewu. Wysoka precyzja wykonania pozwala zapewnić odpowiedni uchwyt umożliwiający dokładne manipulowanie detalem. W zależności od stopnia skomplikowania odlewu stosowane są:

- Chwytaki pojedyncze do jednego lub kilku typów detali. Pozwala to na oszczędność czasu przy przezbrajaniu celi robota ale również na oszczędności finansowe ponieważ jeden chwytak może być stosowany do kilku rodzajów detali

 

 

 

Centralnym elementem układu sterowania jest sterownik PLC zintegrowany z panelem operatorskim 10'' firmy B&R, nadzorujący pracę robotów przemysłowych i urządzeń peryferyjnych takich jak, stoły pozycjonujące, układ odmuchiwania oraz drzwi serwisowe. Wydajność proponowanych urządzeń jest w stanie obsłużyć nawet najbardziej skomplikowane zadania związane z robotyką i systemami CNC. Proces technologiczny jest stale monitorowany poprzez zastosowanie szeregu dedykowanych czujników, nadzorujących poprawność przebiegu całego cyklu obróbczego od momentu ręcznego załadunku poprzez przemieszczanie się aż do momentu odłożenia gotowego obrobionego detalu. Dodatkowo zaimplementowane liczniki obrobionych detali informują o aktualnej wydajności  linii i pomagają w planowaniu produkcji.

System umożliwia wysyłanie oraz pozwala na zdalny dostęp do danych procesowych (np. serwer OPC UA) po podłączeniu do sieci Ethernet. Działanie OPC UA opiera się na zasadzie klient-serwer i umożliwia sprawną komunikację z poszczególnymi czujnikami i serwomechanizmami. Protokół jest niezależny i posiada wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, uznaje się go za idealny do wdrożenia standardu Industry 4.0. Stanowisko wyposażone jest w zaawansowany system zbierania aktualnych danych pomiarowych, wizualizację procesu technologicznego, alarmowanie oraz archiwizację danych.

System umożliwia ciągły monitoring linii za pomocą standardowej przeglądarki internetowej dzięki wykorzystaniu narzędzia System Diagnostics Manager. Wszystkie niezbędne informacje są zintegrowane z SDM, aplikacje tę można uruchomić, bez konieczności instalacji lub programowania,
z dowolnego komputera PC.

Zastosowanie wysokiej jakości czujników bezpieczeństwa firmy HOKUYO, w tym skanera w strefie załadunkowej chroni zdrowie operatora. Poza tym automatyczne wyzwolenie startu procesu po opuszczeniu przez operatora strefy niebezpiecznej na załadunku w dużej mierze przyspiesza obróbkę detalu. Dodatkowo zastosowany rygiel drzwi serwisowych uniemożliwia dostanie się do strefy pracy robotów, rozerwanie układu bezpieczeństwa powoduje natychmiastowe zatrzymanie ruchów robota. System nie pozwala na wznowienie pracy w strefie niebezpiecznej w cyklu automatycznym. Każdorazowo wymagane jest zamknięcie wygrodzenia i reset ręczny układu bezpieczeństwa spoza strefy.

SprutCAM Robot – system umożliwia tworzenie i weryfikację programów sterujących w trybie offline, bez konieczności wykorzystania samego robota. SprutCAM jest narzędziem do szybkiego generowania dobrej jakości bezkolizyjnych, złożonych ruchów 3D robota. Szybkość i niezawodność SprutCAM pozwala na wydajne programowanie technologii obróbki detalu i generację kodów „G” dla robota. W cenę nie jest wliczona licencja umożliwiająca używanie systemu SprutCAM ponad cztery detale wymienione w ofercie. Zakup licencji w przyszłości daje możliwość samodzielnego programowania nielimitowanej ilości detali.

 

Realizowane projekty można podzielić na:

 

 

 

 

- Cele pojedyncze z jednym robotem działające w systemie „Cast-on-board”. Cele takie wraz z kompletnym systemem załadunku realizują proces obróbki detalu trzymanego przez uchwyt robota.

Rozpoznanie detalu może odbywać się na zasadzie bazowania mechanicznego, laserowych sensorów obecności detalu lub skomplikowanych systemów wizyjnych. (Pojedyncza cela w technologii „Cast-on-board”  z automatycznym załadunkiem odlewów)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Cele pojedyncze i COMBO działające w technologii „Cast-on-board  przeznaczone do współpracy z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak narzędzia pomiarowe, oczyszczarki śrutowe czy maszyny obróbcze CNC. Takie rozwiązania pozwalają na kompleksowe wykonanie produktu gotowego.

(Cela COMBO w technologii „Cast-on-board” z ręcznym załadunkiem odlewów oraz współpracą z maszyną pomiarową - po lewej, Pojedyncza cela w technologii „Cast-on-board” z ręcznym załadunkiem odlewów - po prawej  )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Cela COMBO w technologii „Cast-on-board” z ręcznym załadunkiem odlewów oraz współpracą z oczyszczarką śrutową  - po lewej, Cela COMBO z trzema robotami w technologii „Cast-on-board” z ręcznym załadunkiem odlewów oraz współpracą z maszyną pomiarową - po prawej)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Cele pojedyncze działające w technologii „Grinder-on-board” są to cele przeznaczone do bardzo skomplikowanych odlewów, detali o wadze przekraczającej udźwig robota lub utrudniającej manipulacje przez pracownika. Załadunek takich systemów zrealizowany jest za pomocą kilkuosiowych manipulatorów lub stołów załadowczych dedykowanych do tego typu produkcji. Zarówno stoły załadowcze jak i manipulatory stanowią dodatkową oś pracy robota i pozwalają na dokładną obróbkę mniej dostępnych powierzchni odlewów. W tym przypadku wysoko dokładne przyrządy umiejscowione na stołach czy manipulatorach pozwalają na dokładne zaklamrowanie detalu. Obróbka odbywa się za pomocą narzędzia umiejscowionego na uchwycie robota. Zmiana narzędzi w zależności od stopnia skomplikowania może odbywać się ręcznie po zatrzymaniu celi robota lub automatycznie z zainstalowanego w obszarze pracy robota magazynku.

(Cela pojedyncza działająca w technologii „Grinder-on-board” wyposażona w manipulator do załadunku i obracania detalem w celu umożliwienia doszlifowania mniej dostępnych powierzchni - po lewej; Cela pojedyncza działająca w technologii „Grinder-on-board” przeznaczona do szlifowania oraz odcinania układów wlewowych odlewów o masie  przekraczającej 100kg -  po prawej)

 

Kontakt:

inż. Marcin Bugaj

tel.: +48 664 738 018

m.bugaj@metals-minerals.com.pl